ЄС профінансує розвиток супутникової навігації в Україні
З 1 грудня 2013 року між Європейським Союзом і Україною набирає чинності Угода про співробітництво в рамках розвитку цивільної глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS). Відповідно до Угоди, Україна зможе брати участь у програмах розвитку, розгортання і застосування європейської супутникової системи Galileo.
В рамках реалізації Угоди Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул та Віце-президент Єврокомісії — Єврокомісар з питань промисловості та підприємництва Антоніо Таяні підписали Спільну заяву про надання Єврокомісією технічної допомоги Україні в розмірі 5 млн. євро для підвищення якості супутникової навігації на її території.
Передбачається, що кошти в рамках проекту буде спрямовано на розробку техніко-економічного обгрунтування і придбання відповідного обладнання для трьох базових станцій моніторингу RIMS. Європейські експерти також допоможуть здійснити монтаж станцій і проведуть підготовка персоналу. Реалізація проекту починається з моменту підписання Угоди.
Уряд України та Європейська комісія також планують реалізувати пріоритетну ініціативу, спрямовану на зміцнення співпраці при наданні послуг точної навігації і пов’язану із розширенням на українську територію дії системи EGNOS.
«Для розвитку авіаційної галузі Уряд провадить системну роботу з підвищення безпеки польотів, впровадження сучасних систем навігації», — сказав Олександр Вілкул.
Зазначимо, що з 2010 року в Україні побудовано 4 аеродромні диспетчерські вишки: у Сімферополі (2010 р.), Донецьку (2012 г.), Харкові (2013 р.) і в Києві («Жуляни», 2013). Також планується реконструкція вишки та будівництво Центру управління повітряним рухом у Львові.
За останні три роки в Україні введено в експлуатацію 5 сучасних аеродромних радіолокаторів у Борисполі, Львові, Сімферополі, Одесі та Дніпропетровську, модернізовано 4 автоматизовані системи управління повітряним рухом — у Борисполі, Донецьку, Харкові та Львові.
Крім того, завдяки спланованій роботі української сторони у жовтні 2013 року Федеральна авіаційна адміністрація США (FAA) присвоїла Україні I категорію за програмою безпеки польотів IASA. Тепер українські перевізники мають можливість значно розширити географію польотів і відкривати нові рейси в міста США. За результатами аудиту FAA, Державна авіаційна служба України відповідає всім нормам Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО).
Як пояснюють експерти Європейської геостаціонарної навігаційної служби, EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) — перша європейська розробка в галузі супутникової навігації, спрямована на поліпшення відкритого сервісу, що надається системою GPS. EGNOS робить систему GPS придатною для використання в таких критичних з точки зору безпеки сферах транспорту, як авіація і судноплавство, у складних географічних умовах (канали, річки, порти).
Сьогодні система EGNOS в Європі застосовується в п’яти основних сферах. В авіації вона використовується в зоні аеропортів: під час зльоту, в польоті і при посадці.
У залізничних і автомобільних перевезеннях з її допомогою здійснюються управління безпекою і ємністю перевезень, логістика і диспетчеризація. У судноплавстві на морях і внутрішніх водах, використовуючи EGNOS, здійснюються портові операції, управління трафіком, аналіз пригод, управління рибальським промислом. Крім того, EGNOS застосовується в сільському господарстві для точного землеробства.