Перспектив того, що вбивці Нємцова будуть коли-небудь знайдені, практично немає – вважають у Європі та Америці
Закордонні медіа бурхливо відгукнулися на вбивство російського політика Бориса Нємцова, яке було скоєно у п’ятницю ввечері у Москві
Естонське видання Delfi.ee аналізує можливі причини і наслідки убивства відомого опозиціонера.
Чому вбили?
Немає найменших сумнівів у тому, що мотиви цього розстрілу — політичні. Борис уже давно не займався ніяким бізнесом – ні в Москві, де жив, ні в Ярославлі, де був депутатом обласної Думи. В особистому житті дотримувався парубоцьких традицій, але ніяких драм і скандалів не провокував. Можливо, жовто-державні ЗМІ спробують висунути якісь побутові або комерційні версії, але їх навіть не варто обговорювати всерйоз.
Хто вбив?
Імовірність участі державних спецслужб — мінімальна, – вважає автор статті. – Навіть якби перед ними було поставлено таке завдання, вони не стали б ганьбитися, влаштовуючи теракт поблизу Кремля. Майже напевно, вбивство – справа рук «антімайдановскіх» радикалів, що підтримують владу, але діючих досить самостійно. Це можуть бути бойовики з Донбасу, чеченські «піхотинці Путіна», націонал-більшовики, учасники законспірованих військово-патріотичних гуртків. Напевно буде зроблена спроба оголосити вбивство Нємцова провокаційними підступами опозиції чи навіть конкурентною боротьбою в стані антипутінців; цинізму у російських медіа вистачить.
Чому Нємцов?
Борис не був найпопулярнішим серед російських опозиціонерів; це місце все ж по справедливості належить Олексію Навальному. Але Навального так просто не застрелиш – він то під домашнім арештом, то в СІЗО, то в кільці міліціонерів. А Нємцов – другий на черзі. До того ж він, на відміну від багатьох діячів протесту, непоказних і сумовитих – красень і харизматик, веселий і безтурботний … Що ненависників опозиції особливо дратувало.
Кому це вигідно?
Це найтемніше питання. Що б там не говорили, Путіну і владі смерть Бориса Нємцова ні до чого – тим більше, настільки демонстративно обставлена. Не тому, що це черговий удар по «престижу і образу Росії» – цей престиж вже й так скотився нижче плінтуса і влада махнула на нього рукою. А тому що мертвий Нємцов, мученик і символ боротьби, для Кремля небезпечніше, ніж живий політик, який не мав великих перспектив … Згадаймо цинічний вислів Путіна з приводу вбивства Анни Політковської – що її смерть принесла більше шкоди, ніж її журналістська робота. Не вигідно це владі і як ривок до подальшого загострення ситуації в країні і радикалізації протесту. На терор «антімайданівців» опозиція може відповісти відповідно – і пішло-поїхало … З іншого боку, як акт залякування та тиску, вбивство Бориса Нємцова безсумнівно вписується в нинішню внутрішню політику Кремля. І доводить, наскільки вона підла і небезпечна.
Хто винен?
Винна обстановка в країні: агресивна, нетерпима, істерична. Хто цілеспрямовано і професійно нагнітає цю моторошну атмосферу? Самі прекрасно знаєте; особливе спасибі хотілося б сказати федеральному телебаченню. Тепер, схоже, ситуація вже вийшла з під контролю: створений Путіним монстр екстремізму зірвався з короткого повідку Апарату Президента і починає шакалити самостійно.
Що буде?
Є три сценарії: 1) Влада, резонно побоявшися прийдешніх страшних наслідків, кидає всі сили на придушення тероризму: вбивць Нємцова ловлять; «Антимайдан» делікатно гасять, «ополченців» роззброюють або хоча б реально строго контролюють.
2) Продовжуючи розпочатий курс і побоюючись реакції на смерть Нємцова, Кремль посилює тиск на опозицію, знищуючи залишки громадянських свобод в країні; «Ескадрони смерті» беруть у цьому активну участь.
3) Держава в заціпенінні. Опозиція мітингує; на протестні марші налітають натовпи тітушок з бітами і травматичною зброєю.
Кінець протистояння передбачити важко, але це дійсно буде Кінець. Кінець мирної Росії, якою ми її знали, – підсумовує естонське видання Delfi.ee .
Похмурий дороговказ
“Борис Нємцов був відважним російським політиком, який ніколи не залишав мрію про те, що його країна може здійснити перехід від диктатури до ліберальної демократії. – йдеться у редакційній статті The Washington Post. – В минулому політик був обраний губернатором і віце-прем’єром в уряді Бориса Єльцина. Він уперто і сміливо продовжував виступати і займатися організацією заходів проти режиму Володимира Путіна після того, як інші опоненти втекли з країни або їх змусили замовкнути. Останнім часом він закликав росіян взяти участь в протестному марші у неділю в Москві. У п’ятницю ввечері він був застрелений – в гангстерському дусі – на мосту поблизу Кремля. Це жахливий удар по боротьбі за права людини і ще один темний знак-провісник того, куди йде Росія “, – йдеться у публікації.
Чорний список поповнено
Британська Financial Times у статті під назвою “Вбивство під покровом Кремля” перераховує: “Сергій Юшенко (2003), Юрій Щекочихін (2003), Анна Політковська (2005), Станіслав Маркелов (2009), Анастасія Бабурова (2009), Наталія Естемірова (2009 ). Тепер в цей сумний і ганебний список політиків, журналістів і правозахисників, на яких в Росії в правління Володимира Путіна були здійснені замахи, потрібно додати ім’я Бориса Нємцова”.
“Як і ті люди, чиї імена перераховані, Нємцов був впертим захисником демократичних цінностей і прав людини. Його вбивство знаменує подальший жахливий перекіс в культурі політичного насильства в Росії. Його вбивство, вчинене за два дні до недільного маршу, метою якого був протест проти війни в Україні, пробиває пролом в поріділому опозиційному русі Росії. На одному з букетів, залишених на мосту, де він був убитий, було написано: “Без Вас не настане весна”, – повідомляє британська газета.
“Позбавлений в останні роки будь-яких офіційних політичних посад та ігнорований державними ЗМІ, Нємцов втілював собою бачення іншої Росії, яка нині протистоїть зовнішньому світові”, – наголошує Financial Times,
Слідство ведуть знавці
Як зазначає The Sunday Times, “президент Путін заявив, що бере розслідування вбивства одного зі своїх найсміливіших і найпереконливіших політичних ворогів під особистий контроль, а це все одно що довірити лисиці охороняти курник. Глава Слідчого комітету країни вже відводить розслідування від Кремля, заявляючи , що мотивом могла бути спроба дестабілізувати Росію”.
В атмосфері істерії
“Хто вчинив жахливе вбивство Бориса Нємцова – держава чи тіньові націоналістські сили, з нею пов’язані – питання відкрите, – заявляє в редакційній статті The Observer. – Ймовірно, ми ніколи цього не дізнаємося. Контрольовані Кремлем телеканали вже представили числені конспірологічні теорії. Ці теорії є частиною медійної стратегії, яку вдосконалюють кремлівські політтехнологи. Її мета – змішувати правду і неправду до того моменту, поки правда не зникне. Незаперечно те, що за минулий рік Путін створив атмосферу істерії і ненависті, підживлювану неослабною державною пропагандою. Державне телебачення виставляє небагатьох сміливих лібералів, які виступили проти кремлівської війни в Україні, американськими шпигунами і п’ятою колоною. У своєму останньому інтерв’ю Нємцов пояснив, що він – російський патріот, але такий, хто вважає російський прапор “символом свободи” від радянської тиранії “.
“Його вбивці, ймовірно, вибрали місце злочину свідомо. Візуальний образ страхає – опонент Путіна лежить мертвий під могутніми кремлівськими стінами російської влади”, – пише The Observer. – “Вбивство Нємцова позбавило Росію одного з оригінальних, сміливих і виразних критичних голосів в той момент, коли Росія переходить від напівавторитарного держави до класичної диктатури. Путінський режим, схоже, все більше покладається на гангстерські методи: вбивства, замахи і захоплення заручників, підкріплені системою тотальної корупції” – йдеться в редакційній статті The Observer.
Газета вважає, що перспектив того, що вбивці Нємцова будуть коли-небудь знайдені, практично немає. Вбивці інших критиків Кремля, загадковим чином померлих, досі на волі.
На думку видання, “західні санкції, введені у зв’язку з кризою на Україні, виявилися практично неефективними. Поки ЄС і США не проявляють готовність ввести персональні санкції і заморожувати активи супербагатих членів російської еліти. Зараз настав момент зробити це. Список кремлівських чиновників та членів їхніх сімей, яким заборонений в’їзд до Європи, має бути розширений “.
“Тим часом ми будемо пам’ятати Бориса Нємцова, сміливого і принципового політика, який говорив правду владі в обличчя і заплатив за це своїм життям”, – підсумовує редакція британського тижневика.